5 tipů na levnější svatbu – část 1. – přípravy

Jak na levnější svatbu – pět tipů

Tipů na levnější svatbu je všude plno, ale mnoho z nich se týká až chvíle, kdy už máte to nejhlavnější zarezervované a vybrané a potřebujete někde ušetřit. Proto jsem se rozhodla první částe této série (plánuji udělat tipy na to, jak ušetřit na jídle, oblečení nebo prostorech) věnovat právě období, kdy jste ještě nezačali svatbu plánovat, ale víte, že chcete ušetřit a máte určitý rozpočet.

1. Počkejte s nákupy

První a naprosto nejdůležitější pravidlo – čekejte s jakýmikoliv nákupy. Ano, kupte si jeden svatební časopis, který Vám udělá radost, ale není třeba plnit knihovnu svatebními plánovači. Předtím, než se vrhnete do jakékohokoliv nákupu čehokoliv na svatbu, zastavte se a zamyslete se, jestli to dává smysl. S největší pravděpodobností budete schopni tu stejnou věc koupit o několik měsíců později, kdy budete stoprocentně vědět, jestli ji potřebujete a na svatbu využijete.

Nejdříve se určitě zamyslete nad důležitými otázkami a začněte svatbu doopravdy plánovat. Pokud hledáte inspiraci, kde začít s přípravami svatby, stáhněte si můj ebook:

Ebook ke stažení zdarma

Jak začít s přípravou svatby

2. Termín

Většina svateb se děje hlavně v létě, kdy máte prakticky zaručeno pěkné počasí a dlouho světlo. Se změnami klimatu se ale mění také tradiční rozložení počasí během roku. Například už začátkem května bývá často krásné a teplé počasí, stejně tak jako koncem září nebo začátkem října. Obecně je bezpečnější směřovat svatbu na konec léta, jelikož země je vyhřátá a vy tak využíváte tepla, které se přes léto nastřádalo.

Pokud hledáte více tipů, jak vybrat termín svatby, který Vám také zajistí levněšjí svatbu, inspirujete se v tomto článku: Jak vybrat termín svatby.

3. Místo – geograficky

Asi stejně jako u všeho můžete očekávat, že pokud budete hledat místo přímo v nebo v blízkém okolí velkých měst, potažmo turisticky vyhledávaných destinací, levnější svatbu tímto asi nezískáte. Není ideální po hostech chtít, aby za Vámi přijeli několik set kilometrů daleko, ale vhodnou alternativou mohou být různé přilehlé vesnice a menší města.

Tipy na levnější svatbu

4. Místo – prostory

Nejjednodušší způsob, jak si můžete zařídit levnější svatbu, je vybrat takové prostory, které nejsou přímo určeny ke svatbám. Například naše svatba se bude odehrávat na chatě, která je především určena pro víkendová setkání různých mládežnických skupin. Nějaké svatby pořádají, ale jelikož jich není tolik, nemají všechno předdomluveno nebo předurčeno svými dodavateli. Vhodné může být také pronajmutí horské chaty v létě a nebo můj absolutně nejoblíbenější způsob – svatba na domácí půdě. Pokdu máte tu možnost, určitě ji využijte, ale dávejte si pozor na to, abyste měli pro hosty dostatek sociálních zařízení.

Pro více článků o výběru svatebního místa se podívejte sem: Jak vybrat místo na svatbu – kde začít?

5. Menší svatba

Po výběru svatebního termínu není potřeba zvát hned všechny lidi, které si na svatbě umíte představit. Obecně méně hostů znamená levnější svatbu. To ale zase neznamená, že se musíte držet pouze rodičů a nejbližších přátel. Klíčkové při plánování svatby je se zamyslet nad tím, jestli chcete pozvat na začátku opravdu všechny lidi, které zvete. Je totiž velice pravděpodobné, že Vaši známí, které byste pozvali na svatbu když jste se zasnoubili, mohou být jiní známí, než Ti, se kterými se stýkáte v době svatby. Proto nespěchejte a počkejte s výběrem hostů blíže ke svatbě.

Pro víte tipů se podívejte na tento článek: Jak sestavit seznam svatebních hostů.

Jaké jsou Vaše tipy na levnější svatbu? Plánovali jste levnou svatbu už od začátku a jak na to nakonec dopadlo?

5 tipů na levnější svatbu k uložení na Pinterest:

Tipy na levnější svatbu

Také by se Vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *