Harmonogram svatbeního dne

Harmonogram svatebního dne – jak na něj?

13/03/2019Michaela

Vytvořit harmonogram svatebního dne se může zdát jako náročný úkol, zvlášť, pokud vůbec nevíte, kde a kdy začít. Vytvoření takového harmonogramu ale není vůbec těžké a zvládnete to za jedno odpoledne. Jak? Pokusím se Vám to přiblížit v následujících odstavcích, jelikož my jsme se do toho pustili a aniž bychom si všimli, harmonogram byl za pár hodin hotový.

Jak začít sestavovat harmonogram svatebního dne

Vyhraďte si jedno odpoledne společně s partnerem, kdy budete na harmonogramu dne pracovat. Vezměte si do ruky tužku, ideálně různě barvené post-ity a na pomoc třeba svatební plánovač nebo Pinterest.

Pro větší přehlednost doporučuji použít více barvených post-itů než jenom klasické žluté, jelikož pak lépe uvidíte, co všechno se v daný okamžik bude dít.

Co všechno zařadit

Vyberte si jednu barvu a začněte sepisovat události, které se během dne musí stát, a pravděpodobně je napíšete na program pro Vaše hosty. Jedná se především o:

 • obřad (Je vhodné si do programu zařadit i tzv. čas na pozvánce, tedy na kdy jste pozvali hosty. Obřad by měl pak být naplánovaný na cca 15 minut později, abyste mohli počkat na případné opozdilce).
 • společné focení
 • krájení dortu
 • první tanec

a cokoliv dalšího, co byste během dne chtěli stihnout. Dále si do rožku post-itu napište ke každé aktivitě očekávaný časový úsek, tedy jak dlouho Vám asi daná aktivita zabere.

Pro organizační tip: Pokud si myslíte, že Vám daná aktivita zabere 15 minut, bude to spíše půl hodiny. Radši si u každé aktivity dejte větší časovou rezervu, protože nikdy nevíte, kdy a kde se může Váš plán zpozdit.

Dále si vyberte jinou barvu a na ni si zapište všechno pohoštění, které bude během dne připraveno. Tohle se bude hodit zejména pokud nemáte klasický oběd po obřadu, ale třeba raut na odpoledne a na večer. Pak můžete zahrnout:

 • pohoštění při příjezdu hostů na místo obřadu (welcome drink)
 • pohoštění hostů po obřadu
 • otevření barů (tedy nejenom pití/alkoholu, ale také sladkého a slaného baru)
 • raut
 • grilování
 • pohoštění během pozdních nočních hodin

a samozřejmě cokoliv dalšího, co během dne budete podávat.

Pro organizační tip: Jídlo je na každé akci “detailem”, který si ale z každé akce nejvíce lidi zapamatují a obvykle jej hodnotí mnohem hůře, než jakoukoliv část programu (tohle je hodně technický a organizační termín, ale je to tak). Proto si dejte záležet nejen na kvalitě, ale také na kvantitě jídla. Je vždycky lepší, když Vám něco zbyde (a co pak můžete zavézt třeba do azylových domů), než aby bylo jídla málo.

Jako další si sepište všechny příjezdy a odjezdy. Takže nejenom příjezd Váš, vašich hostů, ale také příjezd dodavatelů (fotografa, cateringu, kooridnátorek, atd.).

A jako poslední se sepište aktivity, které během dne budete se svým partnerem dělat vy, mimo zraky hostů. Zní to trošku zvláštně, ale hned vysvětlím:

 • příprava nevěsty
 • příprava ženicha
 • “first look”
 • focení novomanželů (Na konci focení si nechte 15 minut navíc, které strávíte jenom spolu. Užijte si tuto společnou chvilku a oslavte Vaši lásku jenom vy dva, spolu.)
 • odchod novomanželů (Je dobré si dát nějaký předběžný čas, v kolik hodin si půjdete s partnerem lehnout. Více než pravděpodobně budete od brzkých ranních hodin na nohou a tak si to více než zasloužíte).
Harmonogram svatebního dne – post-ity.

Jak seřadit aktivity za sebe

Teď, když už máte hromádku post-itů před sebou, je potřeba tyto aktivity nějakým způsobem zařadit za sebe, aby na sebe logicky navazovaly. Můžete začít klidně hned na začátku, tedy příjezdem dodavatelů a přípravou ženicha a nevěsty.

Nezapomeňte, že všechno na sebe musí logicky navazovat a zároveň musíte přemýšlet o tom, co budou hosté během nutných prostojů dělat (například harmonogram svatebního dne říká, že ihned po obřadu následuje 15 minut gratulací a 30 minut společného focení – co ale bude dělat host, který Vám pogratuloval jako první a fotí se s Vámi jako poslední?).

Je zcela na Vás, kam zařadíte první tanec, házení kytkou, svatební hry nebo cokoliv dalšího. Myslete ale na to, že pokud chcete mít nějakou aktivitu za tmy nebo za světla, musíte ji správně do programu zařadit.

Jak určit, v kolik hodin se bude co odehrávat

Tohle může být nejnáročnější část. Vy ale máte na svých post-itech napsáno, kolik Vám která aktivita zabere, včetně času navíc, a tak máte z půlky vyhráno. Můžou nastat dvě situace: buďto máte obřad pevně daný a od něj se tedy bude odvíjet všechno ostatní, a nebo máte jinou aktivitu, kterou víte, že chcete dělat ještě za světla, během zlaté hodinky a nebo poté, co se setmí. Pokud se jedná o druhý případ, doporučuji si na nějakých webových stránkách najít, kdy se setmí ve Váš svatební den v místě, kde se to bude odehrávat, abyste pak nemuseli celý harmonogram svatebního dne překopávat kvůli opomenutí toho, že se mění časy východu a západu slunce.

Jakmile tedy máte pevný bod, začněte od něj. Pokud máte například obřad v 15:00, hosty tedy pozvete na 14:45. Je potřeba počítat s tím, že hosté se začnou sjíždět třeba už 30-45 minut předem (tedy od 14:00) a musí tam být někdo, kdo je přivítá a nabídne jim malé občerstvení a welcome drink (většinou ženich). Pokud počítate s tím, že ženich se bude chystat 60 minut, musí se jít chystat ve 13:00. Zkrátka odvíjejte Váš časový plán od pevně daných aktivit a uvidíte, že to půjde samo. Mimochodem na časy si vyhraďte další barvu posti-tů.

A co dál?

Ve chvíli, kdy jste s harmonogramem spokojení, přepište si jej do počítače, ideálně do Excelu nebo Google Sheets, kde jej budete moci jednoduše upravovat. Dále už pak stačí jeno dohodnout s dodavali, že jim takovéto časy stačí/vyhovují. Pak už jej jenom pravidelně kontrolujete, abyste si ověřili, že všechno opravdu dává smysl a všechno, co chcete dělat, stihnete.

Ukázkový harmonogram svatebního dne k uložení na Pinterest:

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

cteni knihy pet jazyku lasky

Pět jazyků lásky – recenze

09/03/2019

Další článek

Jak jsem si vybírala svatební šaty

17/03/2019