Náš svatební den

14/10/2019Michaela

V minulém článku jsem popsala přípravy a naše dodavatel, a v tomto bych chtěla popsat náš svatební den. Švýcárnu, naše místo, jsme měli pronajatou na celý víkend. Pokud takovou možnost Vaše místo nabízí, určitě ji využijte. Nemuseli jsme se celý víkend vůbec honit a náš svatební den byl úplně pohodový.

Srpen – chystání svatby

Nakousla jsem to už v minulém příspěvku, ale měla jsem tu možnost být celý měsíc před svatbou doma. Mohla jsem tedy náš svatební den vymýšlet, chystat a připravovat. Spoustu věcí jsme měli předem rozmyšleno, ale samozřejmě je bylo potřeba nakoupit, vyrobit a dát dohromady.

Takže jsem během srpna chystala dekorace, nakupovala v Ikei, galanteriích, sháněla tvrdý hnědý papír (který se týden před svatbou vyprodal) a prostě ten svatební den plánovala.

Poslední týden jsem pak strávila dáváním dohromady “inventury” tedy všeho, co budeme během víkendu potřebovat a co bychom mohli potřebovat. Ukázalo se to jako především obrovský pomocník během balení. Přesně jsem tak věděla, co ještě potřebuji sbalit a co už máme.

Také jsem nějaký čas strávila nad počasím. Vím, že ho neovlivním, ale to, že mělo být celý víkend pěkně, byla velká úleva. Náš svatební den byl nakonec horkým letním dnem, což bylo vlastně hrozně příjemné.

Také jsem vytvořila podrobný plán svatebního dne – jakýsi harmonogram/masterplan, který jsme si v pátek před svatbou prošli se všemi, kteří nám se svatbou pomáhali (rodiče, svědci, družičky, …). Ráda bych se tomuto tématu věnovala podrobněji v dalším článku, protože to byla neskutečná pomoc právě během dne, kdy jsme se s manželem nemuseli vůbec o nic starat a všechno probíhalo podle plánu.

Pátek – den před svatbou

Den před svatbou jsem s tátou naložila auto po strop a vyjeli jsme. Na místě jsme se začali sjíždět okolo 14:00. Byli jsme tam my dva, naši rodiče, svědci, družička a družba (pořád nevím, jestli je to to správné slovo), náš oddávající (o tom, proč tam s námi byl, někdy později) a také můj bratr.

náš svatební den hry

S manželem a panem správcem Švýcárny jsme si místo prošli. Zkontrolovali jsme inventuru a domluvili se na všech detailech. Rovnou jsme mu také předali kontakt na jednoho člověka, kdo bude jeho kontaktní osobou, aby nemusel se vším chodit za námi.

Začali jsme místo postupně chystat – vymysleli jsme, kde budou jednotlivá “stanoviště” zábavy, rozmístili jsme stoly na hostinu, vyzkoušeli jsme si jeden stůl nadekorovat, jak fungují světla a hudba, a tak dál. Také jsme si vyzkoušeli obřad, abychom věděli, jak dlouho to bude trvat, kam kdo má jít a jak dlouho má můj bratr hrát na klavír. Zkrátka jsme se snažili udělat co nejvíc věcí, které můžou zůstat venku přes noc. Věděli jsme, že na dekorace máme čas ještě další den, jelikož byl obřad až v 15:30.

náš svatební den harmonogram

Večer jsme si uvařili večeři – kotel špaget – a se skleničkou prosecca prošli plán na další den. Každý tak u sebe měl tento masterplan, ve kterém bylo řečeno co přesně se každou chvíli děje a kdo to má na starosti. Tím pádem, pokud měl někdo jakýkoliv dotaz, stačilo zajít za kýmkoliv z naší “wedding party” a ten měl odpověď. V plánu byly i takové věci, jako třeba “kontrola s cateringem, že je nachystaný večerní raut” a podobně, aby byla každá drobnost podchycená.

Večer jsme se snažili si jít lehnout nějak normálně a překvapivě jsme oba dva poměrně rychle usnuli.

Sobota – náš svatební den

V sobotu jsme se probudili poměrně brzy a šli jsme nachystat snídani pro ostatní. Po snídani jsme se vrhli na dekorování celého prostoru. Ke každému místu byl přidělen jeden člověk, který ho měl na starosti, a také další lidi, kteří mu pomáhali. Časy, které byly potřeba na dekorace, jsem odhadla téměř skvěle, takže jsme nikde neměli velké prostoje a všechno jsme krásně stíhali. Naši svědci a družička s družbou připravili úplně skvěle místo na hostinu, na obřad, nachystali zábavu a úplně všechno, co bylo potřeba. Na místě jsme měli k dispozici i rodiče, kteří nám také pomáhali s každým detailem, který byl potřeba. Díky tomu, že jsme měli obřad až později odpoledne, byl celý svatební den uvolněný a hrozně příjemný.

náš svatební den šaty

Okolo 12 jsme se naobědvali a už dodělali jenom poslední detaily. V jednu hodinu přijel fotograf, se kterým jsme se domluvili co a jak, a holky (svědkyně a družička) se šly nachystat, zatímco já s Michalem jsme si ještě prošli místo a zkontrolovali, že je vše tak, jak má být. Okolo 13:30 jsme se šli chystat. Já jsem byla v našem pokoji, kde mě svědkyně česala (to nám zabralo asi nejdýl z celých příprav) zatímco nám do toho hrál George Ezra. Manžel byl samozřejmě oblečený do pár minut, takže od 14:30 začal vítat přijíždějící hosty. Se svědkem měli seznam lidí, takže jsme přesně věděli, zda už jsou všichni lidé na místě. Já jsem zatím učesaná byla v našem pokoji, jelikož jsem nechtěla sedět hodinu ve svatebních šatech. Strávila jsem spoustu času sledováním lidí, kteří už přijeli, jelikož jsem z okna pokoje měla skvělý přehled.

náš svatební den
náš svatební den

Okolo 15:15 jsem si oblíkla šaty, namalovala se (=dala jsem si řasenku) a okolo 15:40 si pro mě přišel táta. Příchod na obřad byl strašně krásnej, manžel stojící u oltáře a všichni ti lidé dívající se na mě s tátou a usmívající se. Prostě nádehra. Oddával nás náš kamarád, které jsme touto žádostí už hned někdy v říjnu řádně zaskočili. Každopádně jeho řeč byla ta nejkrásnější, která mohla být, jelikož nás zná velice dobře a zná nás jak samotné, tak jako pár. O tom, jak je to možné, že nás oddával náš kamarád, bych ráda sepsala další článek.

náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den obřad
náš svatební den obřad

Po obřadu následovaly gratulace, což byla možnost pro mě se konečně vidět se všemi, kdo na svatbu přijeli. Po gratulacích jsme si udělali společnou fotku a poté také několik málo skupinek, jelikož jsme tím nechtěli moc dlouho zdržovat. Hosté se zatím začali občerstvovat a pití teklo proudem. My jsme se šli zatím fotit, přičemž fotograf Jirka nás vytáhl na kopec cestou, která vlastně nebyla cesta. Já jsem si hrdinsky vykasala šaty až pod zadek a šla to kopřivama, zatímco kluci si to šli s dlouhýma kalhotama. Každopádně to byl skvělý zážitek.

náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den

Zatímco my jsme se byli fotit, hosté měli na místě o zábavu postaráno. Z domu jsme pobrali spoustu her (od stolního fotbálku, přes rubikovu kostku až po badminton a frisbee), na místě jsme měli dva instaxy a také vymyšleny nějaké aktivity. Jednou z nich bylo to, že jsme vedle sebe dali naše společné fotografie z každého roku našeho vztahu a nechali lidi udělat čárku u toho roku, ze kterého si mysleli, že fotky jsou. Také jsme vytiskli kartičky s otázkami, jako třeba “Jakou radu do manželství byste nám dali?”, “Kde nás vidíte za 15 let?” nebo “Jakou knížku bychom si měli přečíst?”. Jako poslední jsme měli otázku “Kam bychom se měli do tří let vydat?” a tři státy jsme si poté vylosovali. Japonsko už jsme si odškrtli na svatební cestě, Španělsko zvládneme snad někdy brzy, ale jak se dostaneme do Grónska, když má být ještě pod USA, nevíme.

náš svatební den instax
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den

Z focení jsme se vrátili trošku později, než jsme chtěli. Nechali jsme si tedy krátký moment pro sebe na pokoji, kde nám svědek a družba přinesli jídlo. To bylo naše jediné “pořádné” jídlo za celé odpoledne, hlad jsme ale přes den vůbec neměli. Potom na pokoj přišla mamka, že venku čeká nějaká paní s malou holčičkou a že holčička by chtěla vidět nevěstu. Tak jsem si šla popovídat s malou Jůlinkou, dala jsem jí podržet kytičku a měla z toho opravdovou radost.

Během našeho odpočinku byli hosté usazeni, abychom si mohli všichni posedět alespoň chvíli “u jednoho stolu” jelikož jsme neměli klasický oběd. Naši svědci měli pro nás připravený skvělý proslov a po přípitku jsme nakrojili dort. Dort jsme nakrájeli společně s mojí mamkou a naši svědci, družička a družba se chopili jeho roznášení. I když to chvíli trvalo, dort jsme nakonec nakrájeli a na všechny se dostalo (i když já jsem ho jedla až druhý den v autě po cestě domů).

náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den

Potom konečně přišla chvíle, kdy jsme měli nějaký čas na to si jen tak popovídat s hosty – počítali jsme s tím, že bude víc času během odpoledne, ale focení se nám trochu protáhlo. Bylo skvělé si jen tak s lidma popovídat, vyfotit se a užít si to. Potom přišlo na řadu házení kyticí a krátce po setmění také první tanec.

náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den

Od té doby jsme si pak také měli čas chvíli sednou a zase povídat s dalšíma lidma a víc tancovat. Taneční zábava se pořádně rozjela až později večer, kdy jsme s kamarády tancovali na všechny písničky “našich mladých let”.

I když to možná pro někoho není pořádná svatba, s manžele jsme se rozhodli, že přes den nebudeme pít. Na večer jsme si dali pár menších panáků, ale jinak jsme skoro vůbec nepili. Bylo to skvělé rozhodnutí, protože jsme se mohli každému naplno věnovat, nepadli jsem do postele společensky unavení a ráno jsme se probudili naprosto čerství.

náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den
náš svatební den

V noci jsme si šli lehnout jako jedni z posledních, a tak jsme uklidi vše, co bylo potřeba, odnosili jídlo dovnitř a společně jsme zhasli světla, a zakončili tak náš svatební den.

Kolik to celé stálo?

Rozpočet jsme se snažili držet na uzdě, i když nám bylo jasné, že do našich úplně původních plánovaných 80 000 Kč se nevejdeme. Rozpočet jsme neustále navyšovali a navyšovali, až jsme se dostali na konečnou částku 190 000 Kč pro 60 lidí.

  • Pronájem Švýcárny od pátku do neděle, včetně ubytování: 52 000 Kč
  • Jídlo a pití: 80 000 Kč
  • Oblečení pro nevěstu a pro ženicha: 13 000 Kč
  • Prstýnky: 16 000 Kč
  • Fotograf: 14 000 Kč
  • Výzdoba včetně instaxu a fotek: 7000 Kč
  • Květiny: 5000 Kč
  • Pozvánky: 3500 Kč
  • Večerní rozvoz hostů: 2500 Kč
náš svatební den

 

Comments (1)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Naše svatba – přípravy

09/10/2019

Další článek

Oddával nás kamarád

16/10/2019