Oddával nás kamarád

16/10/2019Michaela

V minulém příspěvku o svatbě jsem zmínila, že nás oddával náš kamarád. Dneska bych chtěla shrnout proč a jak to vůbec bylo možné. Protože narozdíl od Joeyho z Přátel nestačí jít na internet a nechat se vysvětit. Pojďme na to ale pěkně od začátku.

Kdo nás bude oddávat?

Od začátku jsme věděli, že nechceme, aby nás oddával jen tak někdo. Vzhledem k tomu, že jsme neplánovali církevní svatbu, pro nás nepřipadalo v úvahu hledat faráře. Na radnicích je to zase tak, že nikdy nevíte, koho dostanete, a i tak si oddávající podle nás vybírá ze tří verzí někde v zákulisí těsně před tím, než projdete dveřmi radnice.

Proto jsme se rozhodli, že na to půjdeme jinak. Že chceme mít svatbu podle nás, a tím pádem se necháme oddat někým, kdo nás dobře zná a kdo prožije tento den s námi naplno. Tak přišla myšlenka na to, že by nás oddával kamarád. Trošku jsme pohledali a načerpali inspiraci třeba od Jana Duff a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme.

Marku, oddal bys nás?

Jelikož jsme v té době bydleli v Londýně, museli jsme počkat na to, až se znovu s Markem potkáme. Snažíme se potkávat kdykoliv, když jsme alespoň ve stejném městě, a tak jsme to nadhodili hned při našem dalším setkání v kavárně. Marku, oddal bys nás? Marka to samozřejmě pořádně zaskočilo, ale samozřejmě souhlasil! Začal se vyptávat, jak to vlastně bude fungovat, co pro to musí udělat, a jak je to vlastně možné.

Jak je to vlastně možné?

Jde o to, že, jak Marek trefně poznamenal během našeho obřadu, manželství lze uzavřít před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce. Pokud Váš kamarád není ani jedno z toho, je potřeba to udělat trošku jinak.

Sňatek totiž před někým takovým uzavřít musíte. To znamená, že si akorát dojdete na radnici před nebo po svatbě, kde nemusí být nikdo jiný než snoubenci a svědci.

Svatba na radnici

My jsme šli na radnici týden před naší “oficiální” svatbou se svědky a rodiči a během 7 minut jsme byli venku. Paní na radnici jsme řekli, že chceme pouze nejnutnější formality obřadu. Touto formalitou je vyslovení odpovědi “Ano” na otázku oddávajícího, zda dobrovolně vstupujete do manželství, a podpisy Vás a Vašich svědku do matriční knihy. To je všechno. Nemusí proběhnout výměna prstýnků, nemusí proběhnout první manželské políbení. O tom, že svatba bude probíhat tímto způsobem, jsme řekli pouze minimu lidí, a pak jsme si celý týden po svatbě užívali toho, že jsme vlastně “tajně” manželé.

Po obřadu na radnici jsme šli na zmrzlinu a pak na oběd, znovu pouze s rodiči a se svědky. Zmrzlina hned po svatbě byl ten nejlepší nápad, co jsme kdy měli.

Naše svatba před rodinou a přáteli

Samotná “svatba” o týden později pro nás měla ale mnohem větší význam. Proto jsme to také takhle uspořádali. Byla to oslava naší lásky, našeho manželství, s rodinou a s přáteli. Jak Marek řekl, svatba byla provedena ne z moci úřední, ale ze vztahu vzniklého z pouta mnohem silnějšího, pouta přátelství.

Markův projev byl procítěný, byl o nás dvou, o tom, jací jsme lidé sami a jací jsme jako pár. Nezapoměl zmínit začátky našeho vztahu, jelikož u nich byl, nezapoměl zmínit naši školu, kde byla moje babička ředitelka, zkrátka nezapoměl na nic, co by nám nikdy nikdo na matrice říct ani nemohl. A o tom to pro nás všechno bylo. O tom, aby to bylo naše.

Tajili jsme to?

Dlouho jsme zvažovali, jak to uděláme ve vztahu k ostatním. Jestli to neřekneme vůbec nikomu a budeme se tvářit, že Marek je člověkem, kdo oddávat může? Budeme pak “hrát divadlo” s podpisy? To, že jsme byli na radnici o týden předem vědělo snad jen 10 lidí.

Odpovědí pro nás byla svatba našich přátel, která se odehrávala v podobném duchu. Jejich oddávající hned na začátku zmínila, že oficiální sňatek už mají za sebou, ale tento sňatek je před jejich rodinami, přáteli a před Bohem.

Tato možnost se nám líbila, a tak jsme s Markem vymysleli větičku o tom, že oficiální sňatek už máme za sebou a dnes oslavujeme lásku s rodinou a přáteli.

Pokud zvažujete, kdo by Vás měl oddat, pořád si tím nejste jistí, a nebo pokud pro Vás na světě existuje člověk, který by Vás “měl” oddat, určitě do toho běžte. Svatba totiž není o tom, aby byla perfektně podle pravidel, ale aby byla podle Vás.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Náš svatební den

14/10/2019

Další článek

Svatební playlist pro každou část dne

23/10/2019