Pět jazyků lásky – recenze

cteni knihy pet jazyku lasky

Možná jste si z mého článku 3 způsoby přípravy na manželství všimli, že jsem velkým zastáncem sebevzdělávání se ve vztazích. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, od obyčejného povídání si s partnerem, přes čtení knih až po předmanželskou poradnu. Já jsem někde uprostřed a proto jsem si s sebou na dovolenou přibalila knihu Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana.

Gary Chapman je americký manželský poradce a autor knih právě o manželství a lásce. Dále je uznávaným řečníkem právě na toto téma, které se svým způsobem snaží i zpopularizovat.

V knize pojednává, o tom, že každý má v sobě jakousi citovou nádrž, která musí být plná nejen u dospělých, ale také u dětí. Je potřeba ji naplňovat, aby se člověk cítil ve vztahu i v životě štastný a spokojený. U každého se ale tato nádrž naplňuje jinak, a právě tam vstupuje na scénu pět jazyků lásky.

Pět jazyků lásky

Během své kariéry nalezl Gary pět jazyků lásky, kterými každý člověk “mluví”. Je to stejné, jako v případě, kdy mluví jeden člověk německy a druhý francouzsky. Pokud neznají nějaký společný jazyk a nebo se nenaučí jazyk toho druhého, domluví se jen těžko. Mezi tyto jazyky patří:

  1. Slova ujištění
  2. Pozornost
  3. Dary
  4. Skutky služby
  5. Fyzický kontakt

Nepůjdu u jednolitvých jazyků do hloubky, jelikož to všechno se dozvíte v knize. Doporučuji si po přečtení sednou s partnerem a ujasnit si, jestli Vy vidíte své a jeho jazyky lásky, jako je vidí on sám. Zkuste si společně sestavit seznam od nejdůležitějších po nejméně důležité. Nezapomeňte to ale pak využít v praxi a používat jeho jazyky lásky k naplněné oné citové nádrže.

Zamilovanost

Autor v jedné z prvních kapitol pojednává o zamilovanosti, která je podle něj ale úplně něco jiného, než láska. Láska je vybudovaná na tvrdé práci páru, učení se věcí o tom druhém a budování trvalého vzathu. Zamilovanost je naopak krátkodobá (obvykle trvá do dvou let) a obyvkle nevyžaduje žádné usilí. Přichází a odchází tak, jak se jí to zrovna hodí, a pro nás je to obyvkle v tu nejnevhodnější dobu do nejnevhodnějších lidí.

Kniha

Kniha je poměrně krátká, má něco málo přes 100 stran, a je velice čtivá. Autor dává hodně příkladů ze skutečného života a zároveň často používá biblická připrovnání. I když se může zdát, že nejsou pro nevěřící lidi relevantní, Bible podle mě v sobě skrývá spoustu zajímavých životních poučení.

Pokud si tedy chcete přečíst něco nenáročného ale zajímavého o vztazích, určitě tuto knihu doporučuji.

Knihu můžete koupit například ZDE.

Také by se Vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *