svatebni oznameni

Vlastní svatební oznámení – kolik stálo?

22/05/2019Michaela

Se svatebním oznámení jsme si dlouho něvěděli rady. Chtěli jsme pěkné vlastní svatební oznámení, ale zároveň jsme za něj nechtěli utrácet spousty peněz. Chtěli jsme takové, které bude vyjadřovat naši svatbu, ale zároveň nebude dělané úplně na míru, protože na to úplně nejsme (a co si budeme povídat, také nejsme připraveni dát několik tisíc za něco, co si většina lidí na pár týdnů vystaví na ledničku a poté vyhodí).

Výběr dodavatele

Po procházení mnoha stránek, kde jsme nenašli nic, co by se nám ani trochu líbilo, jsme narazili na Etsy.com, kde je to jako ráj pro svatební oznámení. Mnoho lidí navrhne vlastní svatební oznámení a poté ho za poplatek zpřístupní dalším lidem, kteří si ho sami mohou upravit, přepsat všechny detaily a v případě potřeby také popřesouvat některé prvky grafiky.

Pokud se rozhodnete pro trošku kreativity a udělat si vlastní svatební oznámení z Etsy, nejdříve si pečlivě zkontrolujete, že se jedná opravdu o to, co chcete (tedy oznámení, které můžete upravit dle potřeby, a dobře se podívejte, co všechno můžete upravit). Pokud je to možné, zkuste si úpravu nanečisto (v takovém případě přidejte do vyhledávání slovo templett, což je program na úpravu. Také si zkontrolujte, že pokud se Vám líbí používaný font, tak umí všechny české znaky – zadejte si pomocnou větu “příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy” a zkontrolujte, že se Vám všechna písmena zobrazují tak, jak mají, a to včetně velkých písmen.

Jak můžete vidět, ceny se pohybují kdekoliv mezi £5 a £20, což je za samotný návrh, ne za tisk. My jsme za návrh našeho oznámení (který si ale pak musíte dotvořit dle svého) zaplatili celkem 566 Kč.

Výběr tiskárny

Tiskárna je největší kámen úrazu. Jelikož jsme zařizovali oznámení z Velké Británie a chtěli jsme si ho nechat vytisknout v Česku, bohužel jsme se nemohli podívat na vzorky, a to byla velká chyba. Navíc jsme si mysleli, že ušetříme, což byla další blbost.

Nakonec jsme si vybrali tiskárnu Express Print, která funguje v Česku a na Slovensku. Prvním kamenem úrazu bylo to, že naše svatební oznámení mělo velikost 5×7 palců. V Anglii jsme si objednali několik vzorků a všechny přišly v této velikosti, tak jsme to považovali za normální, a samozřejmě vesele objednali obálky. Evidentně tomu ale tak není, a tak jsme si za tisk velikost 5×7 palců museli připlatit. Navíc papír vůbec neodpovídal tomu, jak jsme si ho přestavovali. Jedná se o hodně lesklý, mazlavý papír, který připomíná papír na vizitky a ne na svatební oznámení.

Jelikož jsme potřebovali dotisknout ještě několik dalších oznámení v angličtině, začala jsme se znovu poohlížet po bristkých tiskárnách, a ejhle, hnedka jsem jednu online našla, která tiskla na krásný papír (zase to byl trošku risk, ale alespoň měli hodně detailní fotografie papírů na stránkách), v našem požadovaném rozměru a za velice dobrou cenu. Tiskárna se jmenuje Printed.com, pokud byste někdo hledali tisk v Anglii.

Tisk 50 oznámení v Česku (Express Print) vyšel na 1200 Kč i s dopravou.

Tisk 10 oznámení v Anglii (Printed) vyšel na 502 Kč i s dopravou.

Dohromady nás tisk vyšel na 1702 Kč.

Obálky, pečetě

Od chvíle, co jsme viděli obrázek určitých obálek a zlatých pečetí jsme věděli, že to je přesně to, co chceme. Ano, bílé obálky bez pečetě by udělaly stejnou službu, ale my jsme to zkrátka chtěli mít pěkné. I když obálky se rozthrnou, pečetě možná po cestě upadnou a nakonec se to stějně všechno vyhodí.

Obálky jsem zase v Česku nikde nemohla najít (tato specifická zelená se nikde neprodává evidentně) a tak jsme si je objednala zase z Anglie. Jednalo se o firmu Colour Craft Direct a 50 zelených obálek ve velikost 5×7 palců nás stálo 509 Kč. Obálky vypadaly úplně perfektně, přesně tak, jak jsme si je představovali, a skvěle doplňují celkový pocit z pozvánek.

Na obálky jsme také chtěli zlatým písmem napsat adresu (fixka za 71 Kč), výroba vlastního pečetidla z Etsy stála 446 Kč a svíčky se zlatým pečetním voskem 253 Kč.

Poštovné

Nakonec se musí připočítat ještě poštovné. To nás po ČR stálo celkem 361 Kč a po zahraničí 141 Kč, tedy celkově 502 Kč.

Celkové náklady

Celkové náklady na rozeslání 38 pozvánek na svatbu byly:

Grafika: 566 Kč

Tisk (celkem 60 ks): 1702 Kč

Obálky: 509 Kč

Pečetě a pečetidlo, fixka: 770 Kč

Poštovné: 502 Kč

Celkové náklady: 4049 Kč

Ano, nejednalo se o nejlevnější srandu. Ale každý na svatbě utrácí za to, za co si přeje. Jo a jen tak mimochodem – v rozpočtu bylo původně vyhrazeno 1500 Kč. Takže ten zbytek budeme muset uříznout zase někde jinde.

A ještě taková malá perlička nakonec: jak tedy vypadá výsledné, naše vlastní svatební oznámení? Přední stranu můžete vidět na úvodnímu postu tohoto příspěvku z a obálky jsou zde:

Comments (2)

 • Jity

  03/10/2019 at 04:46

  Moc děkuji za tento článek, právě svatbu začínám řešit 🙂
  Ale teda fíííhá… přiznávám se, že jsem si myslela, že tisk a vlastní výroba oznámení vyjde mnohem levněji.

  1. Michaela

   09/10/2019 at 19:49

   Gratuluji a přeji hodně štěstí! 🙂 To my jsme si původně mysleli také, ale nějak to nevyšlo nakonec no! 😀

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

7 svatebních instagramů, které musíte sledovat

15/05/2019

Další článek

svatební zábava

Čtyři tipy na svatební zábavu

29/05/2019